Menu
Sepetiniz
asdadsa

Doğalgaz Projesi ve Mühendislik

Doğalgaz Projesi ve Mühendislik

Doğalgaz projesi bazı aşamalardan geçer ve tesisatın birbiri ile uyumu önemlidir. Her detay için proje çiziminden fiyatlara kadar birçok şeyi öğrenebilirsiniz.

Doğalgaz projesi ve mühendislik, eviniz veya mesken için kurulacak doğalgaz tesisatı için önemlidir. Tesisat projesi her ne kadar başka kişiler tarafından yapılsa da yeni taşındığınızda, kombi seçiminden sonra işlem tamamlanır. O yüzden bu ayrılmaz iki kavramın nasıl çalıştığını öğrenerek, doğalgaz tesisatı projenizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Doğal gaz projesi, mesken içindeki tesisatı görselleştirmek için mühendisler tarafından veya teknik ekip tarafından çizilen projedir. Mesken içinde bulunan tüm tesisat ögeleri ve bağlantıda olduğu hatlar ayrıntılı olarak hazırlanır. Belirlenen hatlar ve ilgili ekipmanlar bilgisayar ortamına aktarılır.

Bilgisayar ortamına aktarılan her bilgi önemlidir ve doğalgaz tesisatı projesi içinde bulunan her ekipman mesken ile uyumlu olmalıdır. Projede herhangi bir hata olursa, tekrardan başlanılması gerekebilir. Bu yüzden mesken iyi analiz edilmeli, proje ona uygun şekilde yapılmalıdır.

Doğalgaz projeleri hassas ve ayrıntılı olacağından ötürü yalnızca uzman mühendisler tarafından çizilmesine fayda vardır. Çizilen doğalgaz tesisatında eksik olması durumunda başvurulan proje dağıtım şirketi tarafından reddedilebilir. Bu durumun hiç gerçekleşmemesi için onaylı firmalar ile de çalışabilirsiniz.

Doğalgaz Proje Çizimi

Doğal gaz proje çizimi oluşturmanın en iyi yolu profesyonel bir mühendisle iletişime geçmektir. Yetkili bir mühendis, projeniz için en iyi yöntem ve kaynakları meskenin büyüklüğüne göre tasarlayacaktır.

Doğalgaz proje çizimi türünü seçmeden önce mühendisin nasıl bir donanıma sahip olduğu ve yetkin olup olmadığını belirlemelisiniz. Aksi halde meskeniniz için tecrübesiz bir mühendis ilgili ekipmanları eksik veya yanlış yapılırsa, doğalgaz proje çizimi tekrarlanabilir. Bu da doğal olarak zaman ve para kaybı demektir.

Doğalgaz proje çizimi için firmalar detaylı incelenecekse, TMMOB Makine Mühendisleri Odası veya İGDAŞ’tan yetkili belgelerin olduğu kontrol edilebilir. Projeler onaylı mühendisler tarafından ZetaCAD veya Gasline gibi özel programlar kullanılarak çizilir. Projeler çizildikten sonra ise meskenin sayaç ayarları yapılarak, gaz açma işlemi yapılır. 

Doğalgaz Projesi Onayı Kaç Gün Sürer?

Doğalgaz projesi çizimi tamamlandıktan sonra, projenin onayı için İGDAŞ yetkili mühendislik şirketine başvuru yapılır. Proje olumlu olması durumunda genel olarak tüm işlem 1 gün sürmektedir. Sanal olarak, internet üzerinden sunulan proje ise İGDAŞ mühendisleri sorun bulmazlar ise e-imza kullanarak, doğalgaz projesi maksimum 1 gün sonra onaylanır.

Doğalgaz proje onay süreçleri, mühendisin sunduğu projeye ve bölgedeki şirketlere göre değişmektedir. O yüzden net bilgi olmamakla birlikte genelde 1-2 gün içerisinde projeniz onaylanmaktadır. Böylelikle abonelik işlemlerinizi doğalgaz projesi tamamlandıktan sonra doğalgaz abonesi için İGDAŞ’tan sözleşme yapılması gerekmektedir.

Projeniz onaylandıktan sonra doğalgaz aboneleri için mühendislik firması sizin için sayaç alacaktır. Bu ayrıca, doğalgaz aboneliği ve sözleşme işlemleri birbirinden bağımsız işlemlerdir. Sayaç için ayrıca para vermek zorunda kalmamanız sağlanır. Tam olarak doğalgaz projesi bu aşamalardan geçer ve bu bilgileri bilmenizde fayda vardır.

Doğalgaz proje onay süreçleri aşamaları aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • İGDAŞ yetkili firma ile anlaşmak ve projelendirme işlemleri başlatılması

 • Mühendislik firmasının daireye gelip, doğalgaz boru hat çap uzunluklarını ve mimari bilgilerini alarak bilgisayar ortamına aktarılması

 • Bilgisayar ortamına aktarılan bilgileri gaz dağıtım şirketine gönderilmesi

 • Doğalgaz proje onayı alınması

 • Müşterinin abonelikle beraber sözleşme işlemlerinin yapılması

 • Mühendislik firması tarafından sayaçların alınması

Doğalgaz proje onay süreci aşamalarından olan doğalgaz aboneliği için, İGDAŞ abonelik merkezleri veya 153 abonelik merkezi üzerinden yapabilirsiniz. 


Doğalgaz Projesi Fiyatları

Doğalgaz projesi fiyatları, bulunduğunuz bölgeye, çalıştığınız firmaya ve kullanılan ekipmanlara göre değişiklik gösterecektir. Genelde proje çizimlerini bünyesinde sertifikalı makine mühendisi olan firmalara yaptırmanız gereklidir. Çünkü bazı firmalar proje onayı verirken bazıları bu süreyi kısaltabiliyor.

Doğalgaz projesi fiyatları, seçtiğiniz firma için uygunsa ve ücrette anlaştıysanız, mutlaka firmanın teknik şartnamelerini İGDAŞ tarafından onaylanıp onaylamadığını sorun. Eğer firmada İGDAŞ onayı varsa 1 gün içinde projeniz onaylanır ve gönül rahatlığıyla işinizi halledebilirsiniz.

Doğalgaz proje fiyatları, yanlış firma seçtiğinizde gözünüzü korkutabilir. Genelde doğalgaz proje çizimi olduğunda firmadan 1100 TL’den fiyat bilgisi göstererek anlaşma yaparlar. Yani eğer 3000 - 4000 TL gibi yüksek fiyat isteyen olursa öncelikle firmayı araştırmanız önem arz edecektir. 

Doğalgaz fiyatları 1100 TL olarak sayaç dahil olmak üzere proje için tam olarak şöyle işler:

 • Firmaların yetkili kişileri ve makine mühendisleri meskeni kontrol edilmesi

 • Kontrolün ardından keşif yaparak bölgenin fotoğrafı çekilir ve bilgisayar ortamında İGDAŞ’a gönderilmesi

 • Proje onayı geldikten sonra en yakın şubesi için randevu alınması

 • İGDAŞ şartname ve doğalgaz tesisatının uygun olup olmadığının kontörlü için ekipler kontrole gelmesi

 • Sayaç montajı ve eksikliklerini gidererek, test kontrollerinin yapılması

 • Gaz randevusu alınması

 • İGDAŞ gaz açma mühendisi ile birlikte randevu saati içinde sızdırmazlık testi yapılması ve gaz onaylanması

 • İşlemler onaylandıktan sonra cihaz servislerinden randevu alınarak, uygunluk belgesinin gösterilmesi

 • Cihaz garantileri başlatılması ve gaz kullanımının başlatılması

 • Tüm bu süreçler 1 hafta içinde tamamlanır