Yoğuşmalı kombi, hem yoğuşmalı hem de kombilerin en iyi özelliklerini bir araya getiren modern, yüksek verimli kombilerdir. Uygun bir tasarım ve düşük işletme maliyetleri ile enerji verimliliği ve iyileştirilmiş ısı geri kazanımı sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Yoğuşmalı kombi, 20kW ile 75kW arasında değişen kapasitelerde farklı boyutlarda mevcuttur. Kompakt tasarımları, küçük alanlara sığmalarını kolaylaştırırken, yüksek verimlilik seviyeleri geleneksel kazanlara göre daha az yakıt kullanmalarını sağlar. Yoğuşmalı kombilerde ayrıca, ısı enerjisinin %80'ini kullanılabilir Bacadaki atık gazlardan bacada oluşan su buharını  çevrim içine alarak kombinin veriminin artmasını sağlayan sistemle çalışır..

Yoğuşmalı kombi, entegre bir paket aracılığıyla pompalar, kontrol sistemleri ve yardımcı ekipmanlar gibi diğer bileşenlerle birlikte kurulabilir.

Yoğuşmalı Kombi Montajı Nasıl Yapılır?

Yoğuşmalı Kombi montajı için kutusundan çıkarıldıktan sonra duvara kombi monte edilir. Kombi bu sırada su ve doğalgaz tesisatı bağlantıları ile kalorifer için sabitleme işleme yapılır. Kombi baca bağlantıları yüzde 3 yukarı eğim ile yoğuşma gider hattı kapalı olacak şekilde bağlanır.

Yoğuşmalı En İyi Kombi Markaları 2022 (8 Marka)

Yoğuşmalı kombi'de günümüzde tercih edebileceğiniz birden fazla kombi marka ve özellikleri bulunmaktadır. Genelde en uygun markaları seçer ve kombileri ona göre alırız. Arasında tercih yapabileceğiniz en iyi kombi markaları 2022 için 8 marka ve açıklaması.

 1. Demirdöküm: 1954 yılında kurulan, ısıtma ve iklimledirme faaliyetlerinde bulunan, ürünlerinin çoğu tasarım ödülleri almış, en iyi kombi markalarından birisidir.

 2. ECA: Merkezi ısıtma sistemleri, su ısıtıcılar, havlupan dahil birçok ürünü üreten 1951 yılında kurulan öncü kombi markalarından birisidir.

 3. Baymak: 65 ülkeye ihracat yapan, 50 yılı aşkın deneyime sahip, ileri teknolojiye sahip ürünleri olan en iyi kombi markalarından birisidir.

 4. Buderus: Alman firmalarından biri olan Buderus 1731 yılında Johann Wilhelm Buderus tarafından kurulmuş, en iyi kombi markalarından birisidir.

 5. Protherm: 1991 yılında Prag merkezinde kurulan marka, 1999 yılında İngiltere için faaliyetlerine başlamıştır. 2003 yılında servis ağı güçlendiğinde ise Türkiye’ye gelmiş en iyi kombi markaları 2022 için tercih edilen firmaların arasına girmiştir.

 6. Viessman: Lider ısı tekniği sistemlerini kullanan 1917 yılında kurulan Alman enerji şirketlerinin arasında gösterilen en iyi kombi markalarından birisidir.

 7. Bosch: 1886 yılında Robert Bosch, Stuttgart’ta kendi atölyesini kurarak bu markayı başlatmıştır. Şirketin önde gelen kurucuları, yenilikçiliği bozmayıp, her zaman yeni teknolojilere adım atarak, en iyi kombi markaları arasına girmiştir.

 8. Vaillant: Johann Vaillant tarafından 1874 yılında Almanya’da kurulan ısıtma sektöründe öncü kurumlarından biri olan Vaillant, 1992’den beri Türkiye’de bulunmaktadır. Çevre dostu, son teknoloji ürünlerini yurt içi ve yurtdışı satarak faaliyetlerine devam etmektedir.

En İyi Yoğuşmalı Kombi Modelleri

Evinize bir kombi taktıracaksanız, en iyi yoğuşmalı kombi modellerini bilmenizde fayda vardır. Sizler için en iyi markaları ve kombileri aşağıda listeledik.

 1. VAILLANT VUW 286/5-3 ecoTEC PRO 20.000 kcal/h Premix Yoğuşmalı Kombi 3 yıldız sıcak su: Çevre dostu, %107’ye çıkan yüksek verimle çalışan, kendini ayarlayabilen yüksek yakıt tasarrufu sunan kombi modelidir. Otomatik kademeli fan ve pompa ile güç ayarı bulunan kendine özgü emniyet sistemi ile donmaya karşı koruma sistemiyle tam yoğuşmalı kombidir.

 2. VİESSMANN VİTODENS 100W 25 KW: Doğalgazlı kombi Vitodens 100w olan, küçük boyutlu, enerji tasarrufu ve düşük ses seviyesi ile yaşam mekanlarına oldukça konfor sağlayan modeldir.

 3. Buderus gb 62 ve buderus gb122: Buderus GB 62 24 kW ısıtma ve 30 kW sıcak su kapasitesine sahip olup gaz tüketimini %109 verime çıkarırken, Buderus GB 122 ise son derece sessiz, yüksek verimli kombi modelidir.

 4. Bosch condens 2200 ve Bosch condens 2500: Geniş modülasyon aralığı ile yüksek tasarruf sağlayan 25kw’a kadar çıkabilen sıcak su kullanımına çıkabilen Bosch Condens 2200, 24Kw ısıtma ve kullanım suyu sunan donma koruması bulunan Aliminyum-silisyum alaşımı olan Bosch Condens 2500 modelidir.

 5. Eca proteus premix ECA CALORA PREMİX: Erp verimlilik sınıfına sahip sessiz çalışma özelliği bulunan düşük CO emisyonları ile akıllı oda termostatı vasıtasıyla IOS ve android tarafından kolayca kontrol edilebilen ECA Proteus Premix ve ECA Colora Premix kombi modelleridir.

 6. DEMİRDÖKÜM NİTROMİX: 24/28/35 kW kapasite seçenekleri ile A sınıf yüksek verimlilik sağlayan, akıllı ısıtma sistemli, fan modülasyonu ve 1.5 litrede sıcak su sağlama özeliği bulunan kombi modellerindendir.

 7. BAYMAK DUOTEC: Yeni nesil pompası ile düşük elektrik tasarrufu sağlayan, A enerji verimlilik sınıfı, modülasyon sirkülasyon pompası içeren, kullanım suyu devresi için özel donmaya karşı tam koruma sağlayan çeşitli kapasitelerde olan kombi modellerindendir.

İlginizi çekebilecek içerikler: