Modülasyonlu oda termostatı; oda sıcaklığının kombiye iletilmesini sağlayan ve kombinin çalışma sistemini düzenleyen düzeneğe verilen isimdir. Böylece tesisat sayesinde hem kombinin sıcaklığı ayarlanır hem de tesisattan geçen suyun sıcaklığı kontrol edilir ve kombiniz istediğiniz sıcaklığa ulaşır.

Kombinin çalışma hızının da ayarlanabilmesi adına modülasyonlu oda termostatı oldukça önemlidir. Böylece kombi termostat sayesinde sık açılma ve kapanma yapmaz ve açma-kapama süresi boyunca harcanacak olan enerjinin tasarrufu sağlanırken, kombinin ömrü de uzar. Kısaca modülasyonlu oda termostatı nedir? sorusunu bu şekilde yanıtlamak mümkündür. 

Modülasyonlu Oda Termostatı Ne İşe Yarar?

Modülasyonlu bir oda termostatı oda sıcaklığı bilgisini alır ve bu bilgiyi kombiye iletir. Gereksiz enerji tüketimini engeller ve ortam sıcaklığını belirli bir sıcaklıkta sabit tutar. Ne zaman başlayıp ne zaman duracağını bilerek kombinin çalışmasını kontrol eder.

Oda Termostatı Ne İşe Yarar?

Oda Termostatı evlerde, işyerlerinde ve ofislerde başta olmak üzere pek çok yerde kullanılan kombiler, herhangi bir ısı değişimi yaşanması durumunda enerji artışı yaşar. Böylece harcanan enerjinin artması ile birlikte daha fazla enerji harcanır ve doğalgaz faturası yükselir. Harcanan enerjinin azalması ve doğalgaz faturalarının da artışının engellenmesi adına oda termostatları kullanılır.

Modülasyonlu oda termostatı ile oda sıcaklığının kontrol altında tutulması sağlanırken aynı zamanda %20’ye yakın enerji tasarrufu da sağlanır.  Bunun yanı sıra ısı istenilen seviyeye geldiğinde kombi kendi kendini açar ya da kapatır. Manuel olarak bir uygulama gerçekleştirmeye gerek kalmamasının yanı sıra otomatik olarak gerçekleştirilen işlemleri ile zamandan da tasarruf edilir.  Tüm bunların yanı sıra modülasyonlu oda termostatı nedir ve ne işe yarar sorusunun bir diğer cevabı da kombinin daha uzun ömürlü olmasını sağlamasıdır.

Doğalgaz Termostat Ne İşe Yarar?

Doğalgaz termostatının işe yaradığı pek çok alan bulunur. Modülasyonlu doğalgaz termostatları sayesinde kombiler açık ve kapalı hale kısa süre içerisinde geçer. Böylece hem yaz aylarında hem de kış aylarında kombi termostat sayesinde mevsime uyum sağlar.  Hem kombinin sıcaklığı hem de suyun sıcaklığı otomatik olarak kontrol edilir. Gereksiz yakıt tüketimi de azalacağı için doğalgaz termostatın pek çok avantajı olduğundan söz etmek mümkündür.

Modülasyonlu Oda Termostatı Farkı

Modülasyonlu oda termostatı nedir ve ne işe yarar sorusunun yanı sıra merak edilen bir diğer konu ise bu termostatın diğer termostatlardan farkıdır. Modülasyonlu oda termostatları montaj, programlama, çalışma prensibi ve enerji tasarrufu açısından diğer termostatlardan farklılık gösterir. Hem otomatik kombi aç-kapa özelliğine sahipler hem de otomatik olarak yaz-kış moduna geçiyorlar. Ayrıca doğalgaz faturalarının düşürülmesi ve sıcaklık kontrolü açısından da oldukça avantajlıdır.

Modülasyonlu oda termostatları montaj şekli, programlanması, çalışma prensibi ve enerji tasarrufu nedeniyle diğer termostatlardan ayrılır.  On ve off termostatında belirlenmiş olan seviyeye gelindiğinde ısı tasarrufu moduna geçilir ve termostat kombiye kapanma komutu iletir. Diğer termostatlarda yalnızca bu mod bulunur. Mekanik oda termostatında ise Bimetal teknolojisi yer alır. İçerisinde yer alan sensör ile termostat otomatik olarak kombiyi açma ve kapama işlemini gerçekleştirir.

Mekanik termostatın çalışması için üzerindeki mekanizmayı sağa ve sola çevirmek gerekmektedir.  Dijital termostat ise son zamanlarda tercih edilen termostatlardan bir tanesidir. Diğer termostatlara oranla kablolu ve kablosuz seçenekleri bulunur. Tamamen dijitaldir ve dijital olarak ölçüm gerçekleştirir. Son olarak modülyasyonlu oda termostatı tüm bu termostat modellerinden farklıdır.

Modülasyonlu oda termostatı ise diğer termostatların aksine pek çok özelliği bir arada bulundurur. Hem otomatik olarak kombi açma kapatma özelliği vardır hem de kendini yazlık-kışlık moda otomatik olarak geçirir. Bunun yanı sıra enerji tasarrufu sağlar. Doğalgaz faturalarının azalması ve sıcaklığın kontrol altına alınabilmesi adına modülasyonlu oda termostatı oldukça avantajlıdır.

Doğal gaz termostatı ne işe yarar?

Kombilerin çalışmasını kontrol etmek için doğalgaz termostatı kullanılmaktadır. Kombileri kısa sürede açıp kapatarak hem kombi sıcaklığını hem de su sıcaklığını kontrol ederek mevsime uyum sağlar. Gereksiz yakıt tüketimini azaltarak doğal gaz faturalarını azaltır.

ilginizi çekebilir: