Isınma ve sıcak su ihtiyacını gideren kombiler hakkında artık çoğu bilgilere erişmek mümkündür. Teknik servisin nasıl çalıştığını bilmek için kombi montajı nasıl yapılır, bunu öğrenebilirsiniz.

Kombi montajına başlamadan ilk önce montaj yapılacak yerin belirlenmesi ve yüzeyin pürüzsüz olmasına dikkat edilmesi gereklidir. Aksi takdirde vidalama işlemi gerçekleştiğinde ilerleyen dönemlerde kombinizi tekrar değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. 

Kombi için en uygun yer, her kombide bulunan bacanın, uzun olacağı mesafenin bulunduğu aralıktır. Bazen kombi bacalarında bir takım arızalar olabilmektedir ve bunların tamiri için belirli mesafe bırakılmalıdır. Kombi montajı yapılırken, bacanın yukarı eğimli olmasına dikkat etmelisiniz nedeni ise yoğuşmalı kombilerin hermetik kombilere göre baca bağlantılarının farklı olmasıdır.Yoğuşmalı kombilerin bacaları yüzde 3 yukarı eğimli olmak zorundadır..

Kombinin nereye takılacağını belirledikten sonra, kombi montajı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Öncelikle belirlediğiniz duvarın düz olmasına önem gösterilmelidir. Çünkü buraya kombiyi yerleştirmek için matkap yardımıyla askı bağlantılarını monte edeceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, ekipmanların kombinin ağırlığından fazla olmamasına özen göstermenizdir.

  • Kombi ile verilen bacanın, şartnameleri okuyarak belirli standartlarda hermetik baca çıkışı için yer açılmalıdır.

  • Soğuk ve sıcak su tesisat boruları, bağlantı setleri ile birlikte bağlanarak monte edilmelidir. Burada dikkat etmeniz gereken şey, kombinin alt bağlantı belgeleri CE standardına uygun şekilde düzenlenmesidir.

  • Tesisat bağlantısı yapıldıktan sonra gidiş-dönüş bağlantıları tekrardan kontrol edilir. Eğer bir sorun olursa, 2 tane vana ve pislik tutucu ile bu sorunu çözebilirsiniz.

  • Alt bağlantı boruları için tesisata su dolumu yapılır ve kaçaklar kontrol edilir. Burada mutlaka su dolumu bittikten sonra peteklerdeki havayı alma işlemini geciktirmeyin

  • Hava alma işleminin ardından sistemin gaz kaçağı var mı, kontrol edilir

  • Kombi montajı sırasında su, doğalgaz tesisatınız yoksa gerekli işlemler ücret karşılığında teknik servisler aracılığıyla yapılabilir

  • Sistemde en son olarak, gaz, su ve diğer kaçaklar olup olmadığına bakarak, kontroller tamamlanır

  • Ardından tüm eksiklikler tamamlandıktan sonra, ilgili birimlere iletilerek, montaj tamamlanmış olunur.

Burada dikkat etmeniz gereke şey, kombi montajı işleminin , üretici firmanın ve gaz dağıtım şirketlerinin şartnamelerini kabul etmenizdir.. Montaj bitiminden sonra sizin tarafından çıkan herhangi bir olumsuz durum için uygun şekilde yapılmadığında can ve mal güvenliğiniz riske girebilir.

Kombi montajı sırasında mutlaka sertifikalı bir doğalgaz uzmanından yardım almanız sizin yararınıza olacaktır. Aksi takdirde işinde deneyimi olmayan, sertifikası olmayan veya bu konuda uzman kişi olmayan kişilere yaptırdığınızda tüm sorumluluğu siz almış olursunuz. Kısaca kombi montajını kendiniz yapmayın ve her zaman işin ehli sertifikalı insanlara yaptırın.


Kombi Montajı Ne Kadar Sürer?

Kombi montajı tamamlanırken eğer eski kombi yerine takılacaksa eğer tüm ekipmanların sökülmesi gereklidir. Eski cihazın sökülmesi ve kombinin yerine montajı yapılması yaklaşık 3 saat alabilmektedir. Eğer ilk defa kombi montajı yapacaksınız bu süre 2 saate kadar inmektedir.

Kombi Montajı

Kombi montajı için değişiklik göstermektedir ve montajı ne etkiler bunu bilmenizde yarar vardır. Genelde teknik servisler veya firmalar, gaz kuruluşu için İGDAŞ'tan kombi değişimi için izin almaları gerekmektedir. İzin alma işlemi tamamlandıktan sonra eski kombi çıkarılır ve yerine yenisi takılır. 

Kombi montajı bittikten sonra kombi servis firması tarafından ilgili birimlere yönlendirme yapılır. İlgili birim montajı yapılan yere ulaştıktan sonra, kombinin çalışması için bir takım işlemler yapar. Kombi eğer çalışırsa kombinin garantisi başlar ve yaklaşık bu süreç en fazla 2 günü bulabilmektedir.

Kombi montajı fiyatları bu işlemlerden sonra belirlenir. Firma ilk önce fiyat bilgisini iletmeden önce sizden evi fotoğraflarını Whatsapp aracılığı ile isteyebilir. Veya emin olmak için ilgili ekiplere ulaşarak, keşif için teknik servis çağırabilir ve evinizi gezdirebilirsiniz.

Kombi montajı için firmalarda değişiklik gösterse de işlemler sonunda toplam olarak verilen fiyata bakılması gereklidir. Kombi montajında işçilik  çok önemlidir. Bunun dışında kullanılan kombi montaj ve bağlantı seti ve kombi bağlantı fleksi de kaliteyi ve fiyatlandırmayı etkileyebilir. Kombiler yoğuşmalı olduğundan kombiler için mutfakta ise mutfak giderine balkonda ise pimaş ya da yer süzgecine gider hattı çekileceğinden dolayı  çekilecek olan hattın mesafesi de bağlantı ücretini etkileyebilir. Kombi değişimi ve montajındaki en son kriter ise kombinin yanında kombi servislerinin istediği 2-6 amper arasında bulunan ve marka ve servislere göre değişebilen sigortanın olmasıdır.

Kombi montajı fiyatları için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olabilir. Bazı firmalar deneyimsiz davranarak yüksek fiyat söyleyebilir, bu olduğunda mutlaka firmanın İGDAŞ kaydı var mı bunun sorgusunu yapın. Eğer güvendiğiniz firma ise içiniz rahat olsun, genelde fiyatları belirleyen tüm adımlar bu şekildedir.

İlginizi çekebilecek içerikler: