Sıcak su ve ısıtma için kullandığınız kombinizi değiştireceğiniz gün gelebilir. İşte bu olduğunda kombi değişimi ve yenileme sizler için en iyi seçenek olacaktır.

Kombi değişimi eski kombinin sökülerek yerine yenisinin takılma işleminin tümüne verilen bir isimdir. Kombi montajı olması için öncelikle kombi yeri tespit edilir ve ardında müşteriye bilgi verilir Firmalar öncelikle müşterinin ev ısıtma alanı sıcak su kapasitesi bilgilerin düzgün bir şekilde tespit edip müşterisine uygun olan cihaz önerilerini sunar

Kombi değişimi genelde 2 veya 3 saatlik işlemlerin bütününü oluşturmaktadır. Bu durumda Kombi değişimi yapacağınız firmanın İGDAŞ onaylı firma olmasına özen göstermeniz daha iyi olacaktır. İşini bilen profesyonel firmalarla kombi değişimi ve yenileme yapmak hem sizin için hem de kalite bakımında en iyi seçenek olacaktır.

Kombinizi değiştirmek istiyorsanız, öncelik İGDAŞ onaylı bir firma ile görüşüp, fiyat konusunda anlaşmanız gerekecektir. Çünkü firmalar herhangi bir kombi değişimi veya yenileme sürecinde mutlaka İGDAŞ onayına göre hareket eder. O yüzden İGDAŞ onaylı firma ile çalışmak işlerinizi kolaylaştıracak ve hızlı biçimde montaj yapılacaktır.

Anlaşma yaptığınız firma ile mutlaka işinin garantisini isteyin. Bazı firmalar ne yazık ki kombi montajı yapılmadan garanti kapsamında olup olmadığını sorgulamaz. İş bittiğinde ise deneyimsiz birine yaptırarak tüm riskleri kombiniz için siz almış olursunuz. 


Kombi Değişimi ve Yenileme Ücretleri Nasıl Belirlenir? 

Kombi değişimi ve yenileme ücretleri firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Bir kombi sökülüp yerine takılması istediğinizde birçok işlem yapmanız gerekebilir. Bu işlemlerin zorluğu ve uzun vadeli devam etmesi sebebiyle firmaların çeşitli fiyat politikası olabilmektedir.

Genelde bölgesel olarak ya da aynı şehirde keşif yapan ve yer tespitinde bulunan firmalar, keşif hizmetini ücretsiz yaparlar. Bir firma seçmeden önce keşif ücreti almayan yada online olarak sizden istenen video ve resimlerle size fiyat verebilen bir firma  ile anlaşma yapmak bütçeniz için daha doğru olacaktır.

Kombi firması herhangi bir ücret belirlemeden önce size kombinizin görüntüsünü çekmenizi isteyebilir. Firma bunu istediğinde kombi montajı yapılacak uygun yerlerin fotoğraf ve videosunu çekerek ilgili teknik servise göndermeniz gereklidirBu video içeriğinde kombinin dış ortama çıkış mesafesi ilk parametrelerdendir.Aldığınız kombi ile beraber orijinal bir baca ve dirsek ücretsiz gelmekte olup orijinal baca dışında olan ilave baca uzatması ve dirsekler fiyata eklenerek fiyat verilir.Çektiğiniz video ve görüntülerde sizlerden firma eski kombi markasının ve kombinin alt bağlantılarının da videoda görülmesini ister bunun sebebi igdaş A online olarak gönderilecek olan kombi markasının yazılması gerekliliğidir.Kombi alt bağlantıları genellikle plastik bağlantı ile bağlanmaktadır fakat az sayıda kombidede bağlantı boruları bakır tesisat olarak yapılmış olup bu tesisatlarda bakırdan plastik bağlantılara geçiş parçaları kullanılabilir.Eğer tesisatınızın bağlantıları bakır ise ek bağlantı ücreti çıkabilir.İşlemler için çekilen videoda kombi mutfakta ise mutfak lavabosuna balkonda ise yer süzgecine mesafesi yoğuşmalı kombilerde olan gider hattı çekimi için önemlidir.Bütün bu işlemlerin dijital ortama geçmesi için sizlerden son olarak daireye ait bir doğalgaz faturası yada daireye ait sayaçta bulunan tesisat numarsı alınması gereklidir.İgdaş yetkili mühendislik firmaları .bu şekilde kombi değişim süreci hızlanabilmekte ve firmalar net bir ücret verebilmektedir.

Kombi değişim ve yenileme istediğinizde genelde fiyat iki farklı kombi tipi sebebiyle etkilenir. Bacalı veya hermetik kombi kullanıyorsanız, fiyatlar, montajın tipine ve uygulama esaslarına göre değişiklik gösterecektir.


Bacalı Kombi Değişimi ve Yenileme Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu işlemi gerçekleştirmek için İGDAŞ onaylı yerden doğalgaz tesisat projesi bilgisi almanız gerekecektir. Kombi değişimi ve yenileme yapılması için öncelikle keşif yapılması gereklidir. Bacalı kombiden yoğuşmalıya geçilecekse doğalgaz şartnameye göre düzenlenmesi ve tesisatta değişikler yapılması için gerekli bir olaydır.

İGDAŞ onayı doğalgaz tadilat projesi çizilmesi gereklidir. Proje onayı alındıktan sonra genelde firmalar müşteri ile iletişimde olur ve tüm tesisatların düzenlemesi için değişiklikler yapılır. Kombi değişimi için yapılan değişiklerden sonra eksikliklerin tamamlanması için İGDAŞ mühendisleri ekibi ile birlikte resmi gaz açımı işlemi ve sonrasında da uygunluk belgesi alınır.

Tüm işlemler bittikten sonra bacalı kombi değişimi ve yenileme için teknik servis çağırılır ve kombi garanti süreci başlatılıp, kombinin ayarları yapılarak montaj gerçekleşmiş olur.


Hermetik Kombi Değişim ve Yenileme Nasıl Yapılır?

Hermetik kombi değişim ve yenileme için ilk başta İGDAŞ kombi değişimi için onay alınması gereklidir. Eğer seçimizi İGDAŞ onaylı firmadan aldıysanız, merak etmeyin sizler için bu durumu yapacaklardır. Çünkü yetkili firma, aynı gün içinde başvurular yapılıp, aynı gün içinde ise başvuru sonuçlanabilmektedir.

Gelen sonuç olumlu ise kombi değişimi için gerekli işlemler teknik servise iletilerek montaja başlanır. Hermetik kombi değişimi ve yenileme işlemi ortalama 2-3 saat sürmektedir. Değişim yapılma esnasında bitiminde veya işlem süreci içinde İGDAŞ onay belgesi mutlaka sizin tarafınıza teslim edilmelidir.

Bu, firmanın İGDAŞ onaylı yetkili firma olduğunu gösterir ve yapılan işlemler sizin tarafınızdan değil, teknik servis tarafından yapıldığını ibraz etmektir. Kombinizin aktif süreci servisin yoğunluğuna ve garanti onay işlemin zamanına göre değişiklik gösterecektir.

Bir kombi değişimi veya yenileme olduğunda mutlaka izin almadan yapılan kombi montajlarını yaptırmayın. Aksi halde kaza ve montajın doğru yapılmaması sebebiyle, tüm evinizi tehlikeye atmış olabilirsiniz. İşte o yüzde İGDAŞ yetkisi olan bir firma ile çalışmak sizin ve aileniz için son derece güvenli bir ortamı hazırlayacaktır.

İlginizi çekebilecek içerikler: