Evinize kombi almak istediğinizde ilk önce doğalgaz tesisatı projesi yaptırmanız gereklidir. Bu olduğunda en yakın İGDAŞ abonelik işlemleri sayesinde yapılmaktadır.

Doğalgaz başvurusu için bazı belgeler istenmektedir ve bunun yanında güvence bedeli de alınmaktadır. Güvence bedeli İGDAŞ doğalgaz kuruluşunun işlerini garanti almak için yapılır. Doğalgaz aboneleri, mal sahibi ve kiracı olarak çeşitli İGDAŞ abonelik işlemleri içermektedir.

Eviniz veya iş yeriniz için doğalgaz abonelikleri açtırmak istendiğinde resmi evraklar ile başvurular alınmaktadır. Evinizde herhangi bir doğalgaz projesi veya kombi montajı yaptıracaksanız, genelde yetkili firmalara size igdaş işlemleri için size yardımcı olabilmektedir. Ama eğer yapmazlarsa kendiniz İGDAŞ abonelik işlemleri açtırmanız gerekmektedir.

Gerekli evraklar elinizde ise doğalgaz başvuruları için en yakın kuruluşa gidip, bizzat yüz yüze İGDAŞ abonelik işlemleri başlatabilirsiniz.Diğer bir işlem olarak  igdaş ın uygulamasını yükleyerek abonelik yapılacak olan binadan alınan bağlantı nesnesi numarası yada diğer dairelerde oturan komşularınızdan alınan tüketim numarasıyla işlemlere başlayabilirsiniz.Bu işlemler için binanızdaki tüketim numarası bağlantı nesnesi numaralarından herhangi birinin olması yada adres bilgisinin olaması gereklidir.Üçüncü ve diğer bir yöntemde  İstanbul büyükşehir belediyesine ait 153 numaralı telefon hattından igdaş bölümüne bağlanıp mesai saatleri içinde abonelik ve sözleşme işlemlerinizi evinizden çıkmadan tamamlayabilirsiniz. İstanbul’da yaşıyorsanız, İGDAŞ merkez ofisleri ile kısa sürede işlemlerinizi başlatıp, gaz aboneliği işlemlerinizi hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Herhangi bir işleminiz için doğalgaz abonesi açtırmak istediğinizde kuruluş sizden güvence bedeli ister.Güvence bedeli 1 aylık tüketim bedeli olarak hesaplanan 2022 igdaş güvence bedeli 800 tl civarında olup faturanıza 4 eşit taksitle gelmektedir. Güvence bedeli direkt olarak alınmaz ama faturaya yansıtılarak alınır. Ayrıca bireysel olma durumunda yapılan işlemler ile ticari olma durumunda yapılan doğalgaz abonelik işlemleri birbirinden farklıdır.

Doğalgaz abonelik işlemleri için kullanılan güvence bedelleri daha önceden resmi websitesinde belirlenmiştir. Genellikle güvence bedelleri abonelikten bir ay sonra gelen faturaya yansımaktadır ve müşteriden o şekilde ücret alınmaktadır. Ayrıca güvence bedelinin neye göre değiştiğini öğrenmek için en yakın merkezde bulunan resmi evraklar ile abonelik işlemleri bölümüne giderek öğrenebilirsiniz.

İGDAŞ abonelik işlemleri için internet üzerinden yapılması gereken öncelikli yerler E-devlet resmi web sitesi veya İGDAŞ Doğalgaz mobil uygulaması üzerinden yapılır. Belgeler E-devlet üzerinden sağlanırsa, belgeler resmi evrak statütüsü kazanmış olur ve özellikle kurumsal düzeyde yapılacak işlemler daha kolay hale getirilir.2022 yılı igdaş abonelik ücretleri 1400tl civarındadır.

İGDAŞ abonelik işlemleri için farklı durumlarda iseniz, yani; mülk sahibi olma durumu, kiracı veya ticari işletmeniz varsa, güvence bedelleri ve resmi evraklar değişiklik gösterebilir. Bir işlem yaptırmadan önce kuruluş sizden tüketim noktası numarasını isteyecektir. İlk Abonelik işlemleri için binadan mütahit tarafından başvuru yapılması gerekebilir.Binada bina için bırakılan bir servis kutusu yoksa  mütahit firma ilk başvuruyu binaya ait herhangi bir fatura ile örneğin su ve elektirik vb. evraklar ile başvuruda bulunabilir.İlk başvuruda bina yapım ruhsatıda istenmektedir ve bu evrakta ilk başvuruda müteahhit tarafından yapılır.

Abonelik işlemlerinizi kendiniz değil de başkasına yaptırmak zorunda kalıyorsanız, diğer kişiler için vekaletname olması gereklidir. Vekaletname içerisinde İGDAŞ doğalgaz ibaresi içermeli ve belgelerle birlikte vekaletin fotokopisi ile başvuru tamamlanmalıdır.

Eviniz veya ticari işletmeniz için Türkiye’de ikamet etmiyor veya yabancı uyruklu iseniz, kuruluş sizden ek belgeler isteyecektir. Göç idaresinden alınan resmi evraklar ile kimliğini o kişiye ait olduğu belirlendikten sonra abonelik işlemleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca tapu sahibi yabancı uyruklu ise vergi numarası yanında bulundurması, İGDAŞ abonelik işlemleri için kolay hale getirecektir.


İGDAŞ Sözleşme İşlemleri

İGDAŞ sözleşme işlemleri doğalgaz abonesi açtırdığınızda ortaya çıkan resmi evrakların bütünü şeklindedir. Doğalgaz aboneliği açtırmak istiyorsanız, sözleşme şartlarını okumalı, kabul etmeli ve imzalamanız gerekmektedir. Aksi halde işlemlerin tümü ya iptal edilir ya da hiç başlanmamış kabul edilir.

İGDAŞ sözleşme işlemleri için en doğru kaynak, E-devlet veya İGDAŞ mobil uygulamasını kullanmaktır. Binalarda çoğunlukla apartman sahipleri olduğunda mutlaka sözleşmede geçen işlemleri okumanız ve kararnameleri dikkatlice uygulamanız gerekmektedir.

Abonelik işlemleri tamamlanmadan sözleşme dikkatlice okunmalı ve onaylanması ile işlem açtırmanız gerekmektedir. Sözleşme işlemleri devam ederken abonelik işlemlerinde olduğu gibi ayrı olmayacak şekilde güvence bedeli, faturaya yansıtılmaktadır. Bunun sebebi özellikle sözleşmenin iptal edilmesi durumlarında alınan bir bedeldir. Gerekli resmi evraklarınız tam ise kimlik numarası ve geçmiş faturalar ile İGDAŞ sözleşme işlemleri başlatmanız için elinizde bir koz olacaktır.

Eviniz ve meskeniniz merkezi sistem olması halinde sözleşme işlemleri tamamlanması için resmi evrakların olması ve ibraz metinlerine bağlıdır Abonelik ve İGDAŞ sözleşme işlemleri gaz açtırma için randevulu bir sistem üzerinden yapılmakta olup en az 1-3 gün içerisinde size geri dönüş yapılmaktadır.

Doğalgaz abonelik işlemi yapacağınız meskeniniz kaçak veya uygunsuz olması durumunda cezalar, yönetmeliklere uygun bir şekilde yapılmaktadır. Kaçak veya uygunsuz kullanımdan siz sorumlu iseniz, İGDAŞ kuruluşunda geçen sözleşmeye uygun yönetmelikler uygulanarak, gerekli işlemler yapılır. Doğalgaz projesinin İGDAŞ sözleşme işlemleri için uygun olduğunu düşünüyorsanız, kendiniz veya doğalgaz anlaşması yaptığınız firma ile evrakları sunarak yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek içerikler:


Ayrıntılı bilgi için  https://www.igdas.istanbul/abonelik-sozlesmesi adresini ziyaret ederek İGDAŞ abonelik, sözleşme ve fesih işlemleri hakkında ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz.