Eviniz için bir kombi almak zorunda kalıyorsanız piyasada birçok marka bulunmaktadır. Ama genelde iki marka arasında kalıyorsanız, ECA ve Bosch Karşılaştırması ile bunu çözebilirsiniz.

ECA ve Bosch karşılaştırması yapmak için markaların geçmişine ve ürettikleri malzemelere bakmak gerekir. Her iki firmada Türkiye’nin en büyük kombi satan firmalarıdır ve binlerce müşteriye ulaşmışlardır. Kısaca ECA ve Bosch karşılaştırması için markaların özelliklerini iki ayrı başlıkta incelemek daha doğru olacaktır.


ECA Nedir ve Ne zaman Kuruldu?

ECA 1951 yılında kurulan Türkiyenin sayılı kombi şirketleri arasında gösterilen bir markadır. Kombilerin yanı sıra, merkezi ısıtma sistemleri, radyatörler, boylerler, akrilik duş kabinleri, klimalar, ısıtma sistemleri ve sıhhi tesisat gibi birçok malzemeyi üretir ve satışını yapan bir firmadır. 

ECA başkanı ve kurucusu Merhum H. Ekrem Elginkan 1924 yılında izmirde doğmuş ve türk sanayisine katkılarından dolayı sektöre öncülük yapmış isimlerden birisidir. Ekrem Elginkan ayrıca kurumsallaşma yolunda bu kararını arkadaşlarına ileterek, vakıf yönetmeyi amaçlayan toplulukta oluşturmuştur. Kısaca firmasının yeni teknolojilere uygun hazırlamak için sıkı çalışmış ve bu uğurda çalışmalarını yenilemiştir.


ECA Kombi Modelleri

ECA ve Bosch karşılaştırması yapabilmek için en doğru yöntem, piyasada çıkan kombi modellerini incelemektir. İçlerinden en iyisi seçilerek hazırlanmış bu listede, yoğuşmalı kombi veya bacalı kombiler dahil olmak üzere içlerinden istediğiniz markayı seçebileceksiniz. ECA kombi modelleri Türkiye’nin en çok tercih edilen kombi markalarından birisidir ve tüketiciyi mutlu eden firmaların arasında gösterilmektedir.

 • E.C.A Proteus Premix 24 kw Yoğuşmalı Kombi: 24 kW-28kw-30kw 35kw 42kw ve 45kw modelleri olan değişik kapasite seçenekleriyle evinize uygun kombi seçiminizde kolaylık saglıyan bir modeldir.Eca nın bu kombisi tam yoğuşmalı premix bir kombi olup çelik çift eşanjörlü olmasıyla uzun ömürlü bir cihazdır.1/4 alev modülasyonlu olmasıyla doğalgaz yakıt kullanımı ve elektirik tüketiminde tasarruf sağlar.24 kw modeli için 49 db çalışma desibeline sahip sessiz bir cihazlıdır.

 • ECA  proteus cihazlarda kullanıcılara eco ve komfort kullanım seçenekleriyle tasarruflu ve yüksek konfor sunarak müşterileri memnun etmektedir.Erp li pompasıyla sessiz çalışan cihaz yüksek verimi ve kullanıcı dostu olması ile de memnuniyeti hedeflemektedir.Ayrıca diğer eca modellerinde 3 yıl olan garanti süreci eca proteus premix cihaz için 5 yıl olarak belirlenmiştir.

 • Boyutları 678mm*410mm*288mmdir(yükseklik*genişlik*derinlik)

 • E.C.A Citius Premix 24/24 Kw (20.000 Kcal):   ECA CİTİUS 24kw ve 28kw modelleriyle tam yoğuşmalı premix modelidir.Tam yoğuşmalı kombi arıyorsanız, akıllı oda termostatı ile android veya iOS sayesinde kontrol edilebilme özelliği sunar. 3 devirli olması sebebiyle daha az enerji tüketimi ve tesisattaki ısıl yığılmaları engelleme özelliği bulunur.52DB çalışma desibeli olan cihaz Eca nın tam A sınıfı cihazlarındandır.

 • ECA Citius premix 24 ve 28 kw modelleriyle değişik metre kare büyüklükteki evleriniz için uygun olan cihaz diğer modellerdeki gibi eco ve comfort seçenekleriyle konfor ve tasarrufu aynı anda sunan fiyat performans cihazlarındandır.Ayrıca ase modu ile de servis ikazı yapıp servis süresinin yaklaştığını bildirmesi ile de  kullanıcı dostu bir cihaz olduğunu göstermektedir. 

Boyutları 678mm*410mm*288mmdir(yükseklik*genişlik*derinlik)

 • Eca Proteus Premix 42 Kw Yoğuşmalı Kombi: Ayarlanabilir kW seçeneği ile 24’ten 45kW’a kadar kapasite seçeneği olan, sessiz çalışma, A enerji verimlilik sınıfı, 16 farklı emniyet sistemi bulunan, modülasyon oranı standartların üzerinde olan, akıllı oda termostatı barındıran en iyi kombi türlerinden birisidir.

Boyutları 678mm*410mm*288mmdir(yükseklik*genişlik*derinlik)

 • E.C.A Proteus Premix 28 kw Yoğuşmalı Kombi: Yüzde 107,5 verime sahip, sessiz çalışma yeteneği olan, minimal boyutlarda, doğalgaz ve LPG kullanımı olan, donmaya karşı koruması bulunan, paslanmaz çelik ve yüksek yanma verimi içeren, LCD ekranı olan son derece teknolojik bir kombi türüdür.

Boyutları 678mm*410mm*288mmdir(yükseklik*genişlik*derinlik)Bosch Nedir ve Ne Zaman Kuruldu?

Alman şirketi olan Bosch kombinin yanı sıra birçok beyaz eşyaya ev sahipliği yapmış, Türkiye’de şubesi bulunan çok uluslu mühendislik ve teknoloji olan köklü bir şirkettir. İlk olarak 1886 yılında Robert Bosch tarafından Stuttgart’ta kuruldu. 

Küçük bir atölyede 15 Kasım 1886’da kurulan şirket, manyeto ateşleme cihazları ile başlayıp, o alanın tedarikçisi olmuştur. Ardından ilk fabrikasını 1901 yılında açmış ve 1917 yılında şirket olarak tüm dünyaya açılmıştır.

Bosch şirketi faaliyetlerini genelde dört kısımda toplamışlardır: donanım ve yazılım, ev eşyası tüketim mallları, enerji ve bina teknolojisi ve endüstriyel teknolojidir.


Bosch Kombi Modelleri

Bosch şirketi kurulduğu bu yandan genelde 4 farklı bölümden oluşsa da Türkiye’de daha çok beyaz eşya teknolojisi ve kombi alanında öne çıkmaktadır. ECA ve Bosch karşılaştırması yapabilmenin doğru bir seçim olduğunu düşünüyorsanız, sizler için hazırladığımız modellere bakmanız iyi olacaktır. Bosch kombi modelleri öğrenerek, seçimlerinizi belki de bu firma için yapabileceksiniz.

 • Bosch Condens 2200I W 20/25 Kw (17.000 Kcal): Maksimum gücünün sadece yüzde 20’sini kullanan,1/5 alev modülasyonuna sahip  otomatik anlık ısı ihtiyacını karşılayan cihaz, mevsimsel enerji verimliliği sınıfında en önde , çok düşük ses seviyesine sahip(43db), 25kW sıcak su kapasitesine sahip kombi modelidir.

Boyutları 710mm*400mm*300mmdir(yükseklik*genişlik*derinlik)

Verimi diğer kombi markalarına göre yüksek olup %94 olan verimi ile ilgi çeken bir modelidir.Cihaz oda termostadı ile kullanılırsa  A sınıfı verimlilik derecesinden A + seviyesine yükselmektedir.

 • Bosch Condens 2200I W 24/25 Kw (20.000 Kcal): Maksimum gücünün sadece yüzde 20’sini kullanan1/5 modülasyonlu , otomatik anlık ısı ihtiyacını karşılayan, mevsimsel enerji verimliliği sınıfında öncü olan, çok düşük ses seviyesine olan (45db) sahip, 25kW sıcak su kapasitesine sahip kombi türüdür.

 • Boyutları 710mm*400mm*300mmdir(yükseklik*genişlik*derinlik) 

 • Bu cihazda diğer bosch modelleri gibi a sınıfı cihaz olup oda termostadıyla a+ seviyesine çıkarılabilir.

 • Bosch Condense 2500 W 24 kw Yoğuşmalı Kombi: 3 yıldız kullanım suyu konforuna sahip, yüzde 93 verimle çalışan tam yoğuşmalı özelliği olan, donma koruması, BUS teknolojisi barındıran son derece teknolojik bir kombidir.Çalışma desibeli 47 db olup yüksek verim ve düşük gaz sarfiyatı ile fiyat performans cihazlarından biridir.

 • Boyutları 710mm*400mm*300mmdir(yükseklik*genişlik*derinlik)

 • Bosch Condens 7000İ W 24 kw Beyaz Yoğuşmalı Kombi: Toplam ağırlığı 50 kg gibi düşük ağırlık kapasitesi olan, bacalı tip, yoğuşmalı ve 24 kW modelinde 24kw kalorifer 28kw sıcaksu  ve 30kw modelinde 30kw kalorifer ve 35 kw sıcak su kapasitesinde olan %93 verimi bulunan son derece akıllı bir teknolojiye ev sahipliği yapan kombidir.
 • Boyutları 840mm*440mm*360mmdir(yükseklik*genişlik*derinlik)

 • Çalışma desibeli 50db olup güç performans cihazı olup 12lt genleşme tankına sahiptir.Cihaz olarak bu modelde cam ekran kasanına sahip olan model siyah ve beyaz renklerde üretilmektedir.

 • Bosch Comfort Condense Zwbr 30-3 A 30 Kw:  30kw ve 35 kw modelleri olup %92 gibiYüksek verim ve düşük gaz tüketimi ile öne çıkan, montaj kolaylığı, paslanmaz çelik eşanjör kullanan, akıllı kart ile kolay arıza tespiti bulunan, 30 kW ısıtma ve kullanım suyu hazne kapasiteli kombi türüdür. Çalışma desibeli 54 db olup yüksek verim ve düşük gaz sarfiyatı ile fiyat performans cihazlarından biridir.

 • Boyutları 850mm*440mm*350mmdir(yükseklik*genişlik*derinlik

İlginizi çekebilecek gönderiler:

 1. Eca ve Bosch Arıza Kodları Nedir?
 2. Kombi Montajı Nasıl Yapılır?

Eca ve Bosch karşılaştırmaları gibi içeriklerimizi https://eniyikombi.com/ dan takip edebilirsiniz.