Doğalgaz sistemlerinde kullanılan kombiler bazen arıza yapabilir ve farklı şekilde hata kodları verebilir. Bunları öğrenmek istiyorsanız Eca ve Bosh arıza kodları işinize yarayabilir.

Eca ve Bosch arıza kodları, kombiler bozulduğunda, sistemin neresinde hata olduğunu gösteren teknik ekibin işini kolaylaştıran uyarılardır. Bu hata kodlarını öğrendikten sonra istediğiniz mesken için arızaları tespit etmek sandığınızdan daha kolay olacaktır. Sizler için tüm hata kodlarını analiz etmek ve öğrenmek için bir liste hazırladık.

Eca ve Bosh arıza kodları, işinizi kolaylaştırmakla kalmayıp, sorunu çözmek için size zaman kazandıracaktır. Teknik ekibin ve servisin nasıl çalıştığını öğrenmek ve uygulamak için aşağıdaki hata kodlarını bulabilirsiniz. Böylelikle doğalgaz sistemini anlamak ve çözümlemek sizin için daha basit olacaktır.

Bosch Kombi Hata Kodları

Lo uyarısı: kombi çocuk kilidi açık uyarısı vermektedir. ‘Lock’ uyarısı aldığınızda sadece düğmeye basılı tutup, tuş kilidini kapatın.

İki adet Yatık T uyarısı: kombi ilk çalıştığında veya kış konumunda iken bu uyarıyı verir. 20 dakika sonra kombi çalışır, yoğuşma suyu kabı dolar ve uyarı kendiliğinde otomatik kapanır.

A7 arıza kodu: Bosch kombi ekranında sıcak su arızası olduğunda görülmektedir. Kullanım suyu sensörü arızalanmış veya kablolarda aşınma olmuş olabilir.

A8 arıza kodu: BUS iletişiminde çıkan sorunlar sebebiyle oluşmaktadır. Genelde sorun bağlantı kablosu ve termostatta ortaya çıkmaktadır.

B1 arıza kodu: kombi kod anahtarı bozulduğundan dolayı sistemin algılama ile bağlantılı olan kısımdan çıkan arıza biçimdir.

B3 ve B2 arıza kodu: uyarısı aldığınızda muhtemelen sorun, elektronik karttan meydana gelmiştir. Kombiyi resetlediğinizde sorun devam ediyorsa elektronik kartın değişmesi veya yenilenmesi gerekiyor olabilir.

C1 arıza kodu: hava akışın sorun oluştuğunda  ve baca ek yerlerinde çıkma olduğunda görülmektedir. Kombiyi resetleyip sorun devam ediyorsa, muhtemelen elektronik anakart, prosestad veya fan motoru bozulmuş olabilir.

C4 arıza kodu: baca çekişinde meydana gelen sorunlardan birisidir. Bunu sorun 4 şekilde meydana gelmiş olabilir, o yüzden çözümü dört farklı şekilde yapılır.

  • Baca ek yerinden çıkmış ise yerine oturtulur ve sorun giderilir

  • Bazen ek baca ilaveleri arıza kodu uyarısı vermektedir, bunun için bacalar uygun standarta getirilerek sorun çözülmüş olur.

  • Fan motoru arızalı olduğunda C1 arıza kodunu vermektedir, bunun için ise motor arızalı ise tamiri yapılarak, çözüme kavuşturulur.

  • Özellikle Bosch hermetik kombilerde fan motoru bekçisi adlandırılan parçanın bozulduğunda bu uyarıyı verebilmektedir. Bunun için, parçanın değişimi veya anakart tamiri yaparak sorun çözülmüş olur

C6 Arıza kodu: elektronik kartın arızalı olduğunda ortaya çıkar ve değişimi gerekir. Ya da bazen fan motoru arızalı olduğunda C6 arıza kodu uyarısını alabilirsiniz.

CC arıza kodu: dış hava sensörü algılanmadığı durumlarda kombi tarafından uyarı veren arıza kodu türüdür. Bu olduğunda en iyi çözüm, dış hava termostatı bağlantısını kontrol etmek veya anakarta bakmak iyi olacaktır. 


ECA Kombi Hata Kodları

A3 arıza kodu:
Atık gaz sensöründe çıkan kesinti sorunu olarak bilinir ve bu sensördeki arızayı bildirir. Bu olduğunda atık gaz sensör değişimi için bir uzmandan veya teknik ekipten yardım almak hayat kurtaracaktır.
A4 arıza kodu:
Gaz tahliye edilmeme durumlarında ortaya çıkan atık gaz sistemlerinde meydana gelen sorunu gösterir. Atık gaz sisteminde sorun olduğunda mutlaka teknik ekipten yardım almak en iyi çözüm olacaktır.
A7 arıza kodu:
Kullanım suyu sensörü arızası olduğunu belirtir ve bu olduğunda meskene sıcak su sağlamak mümkün olmamaktadır. Sorunun çözümü, sensör kabloları veya sıcak su sensöründe saklı olabilir.
AC arıza kodu:
Dış hava sensöründe ortaya çıkan ve sadece teknik ekip tarafında çözüme kavuşturulan bir uyarı biçimidir.
B1 arıza kodu:
Kombinin kod anahtarında meydana gelen sorun nedeniyle kaynaklanan, çözümlenmesi zaman alan uyarı türüdür.
C4 arıza kodu:
Prosestat kontağı açılmadığında yani hava akış anahtarı bozulduğunda ortaya çıkan sistemsel bir hatadır. Prosestat kontağı arızası aldığınızda teknik ekiplerden yardım almak hayatınızı kolaylaştıracaktır.
C6 arıza kodu:
Prosestat kontağı açık kaldığında bu hatayı alırsınız ve bu sorun anakart veya prosestat ile kaynaklanabilir.
CC ve D1 arıza kodu:
Dış hava sensöründe kesinti meydana geldiğinde ve geri bildirim arızası olduğuna uyarı veren hata kodlarından biridir. Kombinizi resetlediğinizde sorun halen daha devam ediyorsa, teknik servisten yardım almak işinizi kolaylaştıracaktır.

İlginizi çekebilecek gönderiler: